مقدمه‌ای بر ثبت برند

ثبت برند برای استمرار ، بقا و موفقیت کار شما بسیار مهم است . از آنجا که اسم شرکتها بنابر قوانین طولانی و دارای چند واژه هستند اگر محصولات و خدمات شرکتها یا یک برند مختصر و مفید شناخته و نامیده شود بسیار آسانتر به خاطر سپرده می شوند. به علاوه تبلیغات آنها چه در روزنامه و یا رسانه ها و فضای مجازی و حتی در بین مردم آسانتر می باشد . پس می توان گفت که برند و ثبت آن رکن اصلی تبلیغات است . به علاوه برند برای ثبت گواهی استاندارد ، صادرات ، دادن نمایندگی و بسیاری موارد دیگر نیز لازم می باشد . برند می شود که به شکل نام تجاری ( کلمه با کلمات )، علامت تجاری ( طرح یا تصویر ) به شکل انحصاری به ثبت برسد. علامت تجاری را لوگو یا آرم نیز می نامند. پس برای ثبت هریک از انواع برند با ما تماس حاصل نمایید.

شرایط و مراحل ثبت برند

در مرحله اول باید برند مناسب خود را انتخاب کنید. این برند می تواند طراحی یک علامت یا نشان یا ترکیبی از یک یا چند واژه یا حروف باشد. دقت کنید که اسامی عام و اسامی مناطق جغرافیایی قابل ثبت نیستند. پس از انتخاب برند یا خلق آن، باید اظهارنامه ثبت برند را از طریق تارنمای اداره مالکیت صنعتی به صورت فایل الکترونیکی ارسال کنید. مدارک شخصی که قرار است ثبت به نام او انجام شود، می‌تواند به نام شخص حقیقی و یا حقوقی باشد که در صورتی به نام شخص حقیقی باشد مدارک شناسایی اعم از کارت ملی و شناسنامه آن شخص باید ارسال شود و در صورتی که به نام شخص حقوقی باشد یعنی اینکه قرار باشد ثبت علامت تجاری را به نام شرکت خود ثبت کنید مدارک ثبتی شرکت (آگهی تاسیس و شرکتنامه) احتیاج است و در صورتی که ثبت برند به شکل لاتین باشد باید کارت بازرگانی هم داشته باشید. و در هر زمینه ای که قرار است ثبت علامت صورت گیرد باید مجوز دال بر فعالیت در آن رشته را اخذ کنید. مراحل ثبت برند نیز ثبت سامانه و آپلود مدارک، ارسال مدار، پرداخت هزینه ، آگهی اول و دوم روزنامه رسمی و گواهی ثبت برند می باشد که ثبت برند در کل ۳-۴ ماه زمانبر است.

 

مزیت‌های ثبت برند یا علامت تجاری چیست؟

 

اگرچه ثبت برند برای افراد الزامی محسوب نمی‌شود اما مزیت‌های این کار به اندازه ای زیاد است که بهتر است افرادی که قصد دارد تحت یک برند خاص فعالیت کنند آن را به نام خودشان به ثبت برسانند.

 

  • ویژگی مهم ثبت برند این است که شما می‌توانید آن را به دیگران واگذار کرده و حتی امتیاز آن را به صورت موقت به سایر شرکت‌ها انتقال دهید.
  • یکی از مزیت‌های اقتصادی ثبت برند برای شرکت‌ها بهبود وضعیت ارزش سهام است و می تواند دارایی ارزشمندی برای کسب و کار شما به شمار بیاید.
  • گاهی اوقات برای دریافت و اعطای نمایندگی وجود برند ثبت شده امری ضروری تلقی می‌گردد و باید طرفین این ویژگی تجاری را داشته باشند.
  • ثبت برند یکی از روش‌های موفقیت در کمپین‌های تبلیغاتی به شمار می‌آیند. هنگامی که شما برنامه‌های تبلیغاتی خود را بر اساس یک علامت تجاری ثبت شده و خلاقانه تنظیم می‌کنید اثر بخشی بیشتری برای کسب و کار شما به همراه خواهد داشت.

سوالات متداول

_

خیر؛ شما با داشتن جواز کسب، می توانید برند (نام تجاری) خود را به زبان فارسی و با داشتن کارت بازرگانی، به زبان لاتین ثبت نمایید.

برند تجاری شما در کنار یک شکل یا لوگو قابل ثبت می باشد. لوگو شکل انتخاب شده برای محصول است که محصول با آن ارائه می شود. از طریق لوگو می توان تاثیر بیشتری در ذهن مخاطب برجای گذاشت.

بله؛ شما می توانید لوگوی خود را طراحی و سپس، به ثبت برسانید.

خیر، همان طور که در بالا اشاره شد ثبت برند به دو صورت شخصی ( حقیقی ) و یا شرکتی ( حقوقی ) امکان پذیر است و در هر دو صورت، شما شماره ثبت مخصوص به خود را اخذ می کنید. لازم به ذکر است، برند حقیقی و حقوقی از لحاظ اعتبار با هم تفاوتی ندارند و هر دو از یک میزان از اعتبار برخوردارند.

در هر دو حالت، برند از اعتبار یکسانی برخوردار است.

بله؛ پیش از عقد قرارداد، صاحب برند بعنوان موکل، با امضای وکالت نامه ای به وکیل خود وکالت می دهد تا امور قانونی ثبت برند او را انجام دهد.

خیر، هر شخص می تواند با داشتن کارت بازرگانی و یا جواز کسب، مجوز ثبت بیش از یک برند را اخذ نماید.

هر شخص با داشتن جواز کسب و یا کارت بازرگانی شخصی (حقیقی)، امکان ثبت ۳ برند و با داشتن جواز کسب و یا کارت بازرگانی شرکتی (حقوقی)، امکان ثبت ۱۰ برند را خواهد داشت.

زمان ثبت برند از زمان تحویل مدارک و استعلام اولیه حدود 45 روز می باشد تا آگهی اول و بعد از این 45 روز ، 30 روز برای آگهی دوم زمان می برد و برای آگهی سوم ، 30 روز بعد از آگهی دوم یعنی حدود 105 روز در مجموع. البته این زمان با توجه به قوانین روز اداره مالکیت صنعتی و علائم تجاری می تواند متغیر باشد.

علامات تجاری که به ثبت می رسند تا مدت ده سال از تاریخ تنظیم اظهارنامه ، اعتبار ثبت دارند. با تقاضای مجدد صاحب علامت در پایان مدت، مجدداَ برای ده سال دیگر به حالت انحصاری باقی می مانند. ( در صورت عدم درخواست تمدید ثبت ظرف مهلت یاد شده، امکان درخواست آن ظرف مهلت 6 ماه پس از پایان اعتبار ثبت علامت، با پرداخت جریمه تاخیر به میزان نصف هزینه ثبت علامت وجود دارد، والا ثبت علامت از درجه اعتبار ساقط خواهد شد) .

علامت تجاری یا برند، می بایست جدید، ابتکاری بوده و گمراه کننده نباشد.
منظور از جدید بودن علامت تجاری این می باشد که علامت مورد استفاده بر روی محصول که برای ثبت ارائه می شود،از حیث شکلی باید جدید بوده و سابقه ثبت و استعمال توسط دیگران را نداشته باشد.
شایان ذکر است که با توجه به جدول طبقه بندی کالا،هرگاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود،شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند،با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.

ثبت علامت تجاری جز در مواردی که قانون تکلیف نموده باشد اختیاری است، لیکن علیرغم عدم الزام قانونی، تجار بدلیل برخورداری از حمایت قانونی و نیز استفاده از شهرت و کارمایه تجاری و امتیازهای مادی و معنوی نسبت به ثبت علامت تجاری اقدام می کنند.

به موجب مصوبه ی سوم اردیبهشت 1328 هیاًت وزیران،ثبت علائم برای هر یک از این موارد اجباری است:
الف) داروهای اختصاصی مورد استفاده ی طبی
ب) مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصوص عرضه می شوند.
ج)  آب های گازدار
ه) لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می رود.
لذا به موجب این ماده،تمام اجناس دارویی و طبی و مواد غذایی مذکور در آن آیین نامه،اعم از آن که در داخل ایران ساخته و یا در خارج ساخته و وارد کشور شود و در بازار تحت اسم مشخصی که بر روی برچسب آن زده می شود به معرض فروش قرار گیرد باید دارای علامت صنعتی یا تجارتی ثبت شده بوده و در روی برچسب نکات زیر تصریح شود:الف-اسم تجاری و نشانی سازنده ی جنس با قید کشور مبدا ب-شماره ثبت علامت در ایران

خیر؛ مطابق قوانین اداره مالکیت صنعتی و علائم تجاری، ثبت برند معاف از مالیات است.

ثبت علائم تجاری، صنعتی و خدمات دارای محدودیت قانونی است.قانون ثبت علائم و آیین نامه اصلاحی اجرایی مصوب سال 13337 ثبت علائم ذیل را ممنوع نموده است:
_علائم رسمی،دولتی و مملکتی نظیر پرچم ایران،علائم وزارتخانه ها،هلال احمر،علائم نیروهای مسلح و ….
_علایمی که قبلاَ خود یا مشابه آن به ثبت رسیده باشد.
_علائم منافی عفت عمومی ونظم و انضباط اجتماعی
_علائمی که دارای اسم و عبارت عمومی باشد و دولت استعمال آن را تحت علامت تجاری منع کرده باشد.